Maratón Banskobystrický 2022

Piękne samochody i szybcy rolkarze – a dokładnie dwa auta i ośmiu rolkarzy z Krakowa, w tym siedmiu w barwach klubowych, pojechało 4 czerwca 2022 r. do Bańskiej Bystrzycy na Mistrzostwa Słowacji w półmaratonie.

Maratón Banskobystrický oprócz różnych dystansów biegowych, to także starty rowerów napędzanych siłą rąk (handbike) oraz hulajnóg – można tu zobaczyć naprawę profesjonalne hulajnogi.

Trasa półmaratonu rolkarskiego prowadziła, podobnie jak dla innych dyscyplin, ulicami Bańskiej Bystrzycy – zawodnicy jadący półmaraton, mieli do pokonania trzy pętle. Na tej przeważnie szerokiej trasie nie zabrakło skrętów w lewo, nawrotek w prawo, podjazdu pod górkę i oczywiście też zjazdu. Można było odczuć kilka gatunków asfaltu, zarówno pod względem chropowatości jak i nierówności.

Na starcie stawiło się około 90 rolkarzy, głównie Słowaków, kilkoro Czechów oraz kilkunastu Polaków – tu nasza reprezentacja stanowiła zdecydowaną większość.

Zawody wygrał Paweł Ciężki z czasem 0:35:16.1 – był absolutnie najrychlejszy!

Reprezentujący nasz klub KKSW KRAK zawodnicy zajęli następujące miejsca:

  • 5. Wojciech Kościelniak – 3 miejsce w kategorii: Seniorzy 19-34
  • 26. Witold Kościelniak
  • 29. Jacek Aleksandrowicz
  • 34. Sebastian Wypych
  • 40. Wojciech Sobieraj
  • 53. Grzegorz Adamczyk
  • 65. Dariusz Szymski

Podczas ceremonii dekoracji, ze względu na to, iż były to Mistrzostwa Słowacji, na podium pojawiali się w kategoriach wiekowych jedynie zawodnicy słowaccy – i to oni otrzymywali wszystkie puchary.

Pod względem organizacyjnym to bardzo dobrze zorganizowane zawody. Należy też udokumentować, iż pomimo prognoz, a także już na miejscu wypiętrzających się nad okolicznymi górami chmur Cumulonimbus, pogoda dopisała i cały wyścig odbył się w suchych, choć jednak mocno parnych warunkach.

Pełne wyniki dostępne tutaj

galeria foto: Monty; Miro Trimay; Dušan DuPe Pethö