To już 10 lat od kiedy istnieje nasz Krakowski klub! 10 lat wspólnego trenowania, rozwijania się w jeździe na rolkach, no i oczywiście startowania w licznych zawodach. Ale tak naprawdę, ilu z nas wie jak wyglądały początki klubu i zmagania grupy ludzi, którym zależało na zrzeszaniu jeszcze większej ilości osób kochających jazdę na rolkach? Niewielu…dlatego, przenieśmy się na chwilę do roku 2010 i zobaczmy jak wyglądała geneza powstania KKSW…
Marzec 2010
Zwykły, wiosenny dzień. Próg sklepu White Sports, którego właścicielem był Robert Dracz, postanawia przekroczyć Jacek Wrona. Człowiek, doskonale orientował się w polskim i światowym wrotkarstwie szybkim. Jak pewnie się domyślacie nie przyszedł przypadkowo do sklepu Roberta (który również był/jest zakochany w rolkarstwie) robić zakupy. Postanowił podzielić się swoim pomysłem stworzenie teamu WHITE SPORTS. Zespołu gromadzącego „speedowców”, którzy mieli wspólnie trenować i zdobywać najwyższe miejsca w Polsce. To właśnie ta wizja zainicjowała niecały miesiąc później, pierwszy wspólny start pod szyldem White Sports na zawodach w Spreewaldzie potocznie zwanych „ogórkami”, a później w Cracovia Maraton…
Czerwiec 2010
6 czerwiec –wyczekiwane przez wszystkich zawody w Bydgoszczy. Grupa czterech rolkarzy szybkich z Krakowa postanawia pojechać wspólnie na tą imprezę. W drodze powrotnej, między pasażerami samochodu (Henryk Olszowski, Marcin Biniek, Jacek Wrona, Janusz Brzegowski) wywiązuje się dyskusja na temat powstania klubu. To właśnie wtedy, gdzieś na drodze między Bydgoszczą, a Warszawą, po długiej i burzliwej wymianie zdań, został zaakceptowany pomysł założenia klubu. Rozpoczęła się długa i żmudna akcja agitacyjna w celu zebrania podpisów i chętnych do zapisania się do klubu…
Sierpień 2010
Do zarejestrowania stowarzyszenia, wymaganych było 15 osób. Teraz, gdy rolkarstwo stało się bardziej popularne, ta liczba wydaje się mało wymagająca. Jednak w tamtym okresie nie było tylu czynnych zwolenników tego pomysłu. Warto w tym miejscu podkreślić, że gdyby nie osoba Jacka Wrony i jego zaangażowanie, być może klub nigdy by nie powstał. Dzięki pomocy rodzin założycieli, udało się zebrać 17 podpisów! Druga połowa sierpnia to czas dopinania szczegółów…
W końcu, po kilku miesiącach planowania i organizowania, 21.08.2010 powstał pierwszy statut klubu, a już trzy dni później, 24 sierpnia został oficjalnie zarejestrowany i założony Krakowski Klub Sportów Wrotkarskich z siedzibą na ulicy Urzędniczej.
Pierwsze wyzwanie
Kilka dni po założeniu klubu (jeszcze przed rejestracją), Marek Ignaszak „Dziadek” postać w tamtych latach charakterystyczna i znana wśród rolkarzy, przyszedł do Roberta Dracza z propozycją, aby KKSW zorganizowało wyścig „70 Nie Tylko Dla Orłów„. Marek wraz w grupką kolegów był pomysłodawcą „70 Nie tylko dla Orłów” czyli 20 kółek w koło Błoń. Pierwszy w 2007 i drugi 2008 wyścigi miały charakter prywatny bez zamykania ruchu i wielkich sponsorów. To właśnie w naszym klubie widział potencjalnych organizatorów kolejnej edycji 70-tki. Pomimo małego doświadczenia w organizowaniu sportowych imprez, KKSW KRAK postanowiło podjąć się wyzwania. Wiedząc, że jeden wyścig speed skating na dystansie 70 km nie zgromadzi na Błoniach dużej ilości zawodników, zarząd klubu postanowił dodać jeszcze wyścig na 21 km, zawody dla dzieci w formie bezpłatnej jak również konkurencje jazdy tyłem oraz freestyle i bladecross. Nowa nazwa wydarzenia brzmiała: „Otwarty Dzień Wrotkarstwa w Krakowie, 70 Nie Tylko Dla Orów”, a tytułowy dystans został zgłoszony do PZSW i zaliczony do Długodystansowego Pucharu Polski! Dodało to niewątpliwie prestiżu zawodom, ale również wzrosła presja, aby wszystko wypadło na najwyższym poziomie.
9 październik 2010
Start imprezy! Stres, czy aby na pewno wszystko zostało dopracowane, sięga zenitu. Oprócz klubowiczów, przy imprezie pomaga ponad 100 wolontariuszy. Razem, we wszystkich konkurencjach bierze udział ponad 500 zawodników! Równie dużym zainteresowaniem jak „70-tka nie Tylko dla Orłów” cieszy się konkurencja Freestyle. Konkurencja ta została wpisana do kalendarza jako „Kraków Slalom Open 2010” i dodatkowo była to pierwsza edycja zawodów w Krakowie, wpisana w system Pucharu Świata serii WSSA. Otwarty Dzień Wrotkarstwa w Krakowie został przyjęty z ogromnym entuzjazmem przez wszystkich rolkarzy i po zakończeniu imprezy, płynęły w stronę organizatorów same pozytywne komentarze! Sukces przeprowadzenia tak wielkiej imprezy sportowej, nie był jedynie zasługą naszego klubu. Bez porad udzielonych na podstawie własnych doświadczeń organizacji Maratonu Sierpniowego, Wojtka Hartunga z Gdańska, a w Krakowie bez nieocenionej pomocy Wiesława Maczka i Andrzeja Batko, dopięcie wszystkiego na ostatni guzik było by niemożliwe. Dodatkowo ogromnego wsparcia finansowego udzielił ówczesny Wojewoda Stanisław Kracik.
Późniejsza historia klubu
Ostatecznie Klub zorganizował 4 edycje tej imprezy. Całość przedsięwzięcia organizowana była na Błoniach oraz na parkingach TS Wisła, które nadawały się idealnie jako teren miasteczka wrotkarskiego, w którym mieściło się biuro, scena, catering, tor do freestyle oraz bladecrossa. Jak wynikało z komentarzy, impreza cieszyła się uznaniem w śród zawodników oraz widzów. Niestety satysfakcja z organizacji i zadowolenie uczestników to nie wszystko. Przez 4 lata zawody były dofinansowane z dotacji Wojewody, Wydziału Sportu UM Krakowa, PZSW oraz wielu większych i mniejszych sponsorów związanych ze sportami wrotkarskimi. Niestety brak funduszy podczas organizacji 5 edycji okazał się problemem nie do przejścia i Zarząd klubu podjął decyzję o zawieszeniu organizacji tej imprezy. Mimo rezygnacji z organizacji tak dużej i prestiżowej imprezy, klub nie stanął w miejscu. Wręcz przeciwnie….
W 2011 roku we wrześniu przy naszej pomocy odbyły się zawody przy Centrum Handlowym PLAZA „Rodzina na Rolkach„. W sierpniu 2012 roku pracowaliśmy przy SUMERIADZIE przy CH BONARKA. Od początku naszej działalności przez wiele lat, KKSW KRAK współpracował z gminą Kłaj, gdzie pomagaliśmy przy organizacji tamtejszych imprez, związanych najczęściej z Dniem Dziecka. Współpracowaliśmy z Decathlonem, Policją Krakowską, Solnym Miastem i Kampusem Edukacyjnym w Wieliczce.
Od 2016 nasz Klub wraz z klubem OPTIMA Skawina oraz Net Sport postanawiają organizować w naszym województwie Puchar Małopolski Dzieci i Młodzieży. Najczęściej edycja składała się z 5 do 7 zawodów. W Kłaju, Wieliczce, Skawinie oraz Krakowie zawody skupiały przede wszystkim naszych młodych zawodników oraz zawodników z Optimy. Gościliśmy również młodych sportowców z Tomaszowa Lubelskiego, Sanoka czy Zakopanego. Niestety w 2020 roku, wirus pokrzyżował plany
organizacyjne kolejnej, już 5 edycji.
Rolki w Krakowie i okolicy to niewątpliwe KKSW KRAK!
NIGHTSKATING – masowe, nocne przejazdy ulicami miasta, które nazwaliśmy „ Kraków, Rolki i My!”
Pierwszy przejazd zorganizowany przez nas odbył się 18.09.2011r. Trasa przejazdu dziś może wzbudzać uśmiechy, ale taki był początek: Początek i koniec przejazdu na alejkach przy Błoniach przy skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i al. 3 Maja. Na przejazd przybyło ok. 200 uczestników. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Krakowska Policja oraz grupa medyczna R 2 co stało się tradycją w kolejnych latach. Rok 2012 to już 3 przejazdy ,a razem ulicami miasta przejechało ok. 1500 osób. Zaczyna działać regularnie Yellow Team wspierający policję i dyscyplinujący uczestników i kierowców. W 2012 roku prowadzimy akcję „Bezpieczne Błonia dla Wszystkich. Następne lata to osiem do dziewięciu przejazdów, a liczba uczestników wzrasta do ponad 2000 w ciągu jednego przejazdu. W roku 2020 przejazdy zostają zawieszone. Dla poprawy bezpieczeństwa uczestników przed przejazdami organizujemy regularne bezpłatne warsztaty rolkarskie dla każdego i promujemy jazdę w kaskach.
Treningi
Aby uczyć innych i samemu poprawiać umiejętności, trzeba trenować. Ponieważ wszyscy z nas byli samoukami, pierwszym poważnym i regularnym trenowaniem było kilkudniowe spotkanie w Krakowie z Bartkiem Pisarkiem, w lecie 2010r. Oczywiście, podczas zawodów podpatrujemy najlepszych i wymieniamy doświadczenia. Powstaje pomysł zorganizowania treningów w czasie dla rolek nieodpowiednim, czyli zimy. Po intensywnych poszukiwaniach udaje się znaleźć odpowiednie godziny do treningu oraz przekonać dyrekcję OSIR Kolna, że jazda na rolkach może się odbywać na hali i nie powoduje zniszczenia podłoża. Tam trenujemy w sezonach zimowych przez 3 lata. Wczesną wiosną 2011 kilku kolegów wyjeżdża na obóz rolkarski do Włoch i trenują pod okiem eksperta speedskatingu GREGORIO DUGENTO. W tym samym roku podczas wyjazdu na Berlin Maraton, bierzemy udział w treningu prowadzonym przez sławę JOEY MANTIĘ. Wiosną 2012, kilkoro z nas uczestniczy w kursie instruktorskim w Katowicach. Wszyscy zdobywają szlify instruktorskie i 5 z nas zaczyna oficjalnie pracę szkoleniową w Klubie.
Jak widzicie, początki KKSW były ciężkie i bez garstki ludzi, którzy kochali szybką jazdę na rolkach i mieli zapał, aby stworzyć klub zrzeszający takich sportowców, nasz klub nigdy by nie powstał! Dlatego uważamy, że choćby z szacunku do tych osób, zapoznanie się z historią KKSW KRAK jest obowiązkowe!